fbpx

Medikal Turizmde Pazarlama

medikal turizmde pazarlama stratejileri

Medikal Turizmde Pazarlama, turizm sektörünün en önemli başlıklarından biridir. Doğru planlama ve etkili yöntemlerle desteklenen bir pazarlama stratejisi, medikal turizmi arttırmanın altın anahtarıdır. Bu noktada hastane, doktor, klinik, aracı kurum, acente, kamu kuruluşu, sigorta şirketi olarak, sunduğumuz hizmeti ve markamızı uluslararası pazarda nasıl geliştirebiliriz sorusuyla karşılaşıyoruz.

Sağlık turizminin bir paydaşı olarak öncelikle hasta profilinizi belirlemelisiniz. Ne iş yapıyorsunuz ve kime ulaşmayı hedefliyorsunuz? Hedef pazarlarınızı belirlemeli ve mevcut hedef pazarlarınızın sizin için doğru olup olmadığına karar vermelisiniz. Pazar tanımınızı olabildiğince daraltmalısınız.

Dikkat çekmelisiniz. Günümüzde her türlü iletişim, inanılmaz bir hızla ve karmaşa yaratan bir yoğunluk ile gerçekleşiyor. Doğru iletişim ve doğru pazarlama ile güven oluşturarak hastanın dikkatini çekebilirsiniz. Hasta, Türkiye’yi ve kişi/kurum olarak sizi tercih ederken, ihtiyacı olan tedaviyi başarılı bir şekilde alacağına, doğru bir deneyim yaşayacağına inanmalıdır. Ayrıca bütün bunların doğru fiyat ve hizmetler bütünü (paket) ile gerçekleşeceğine güvenmelidir.

Medikal Turizm için Hastaya Nasıl Ulaşırsınız?

Reklam her zaman kitlenize ulaşmak için geçerli iletişim yoludur. Ancak klasik medya araçları artık bu iletişimi sağlamak için yeterli değil. Yeni nesil iletişim kanalları ile dünyanın her yerine, pek çok farklı şekilde ulaşmak mümkün. İşinizin hikayesini yazın ve sosyal medya kanallarınızda hikayenizi (storytelling) anlatın. Fakat unutmayın, Sosyal Medyada içerikler çok çabuk tüketiliyor. Ortalama 3 sn de dikkati çekecek mesajı verebilmelisiniz ki sizi takibe alsınlar. Bu kadar kısa sürede ürün yada hizmetinizi tanıtamayacağınıza göre, hikayelerinizi kademeli olarak yayınlayın. 3 sn de hedef kitlenizin dikkatini çekecek mesajınızı aktarın. Hikayenizi dinlemeye hazır hale geldiğini düşündüğünüzde iletmek istediklerinizi paylaşın.

Güven tesis etmek, müşteriye ulaşmak memnuniyet ve sadakat için gereklidir. Uygun medikal turizm pazarlama stratejinizi oluşturmak ve yeni hastaların gelmesini sağlamak için elinizde hem geleneksel pazarlama (gazete+radyo+tv+direk mail+reklam panoları), hem de dijital pazarlama (email+ canlısohbet + web sitesi + SEO+ arama reklamları+ sosyal medya reklamları) imkanları olduğunu unutmayın. Bunları ne şekilde kullanacağınız, hedefinizle ilgilidir. Dijital pazarlama çok önemli ve vazgeçilmez olmasına rağmen geleneksel pazarlama araçlarından da yararlanın.

Dünyadaki tüm uygulamaları ve yasal prosedürleri takip edin. Yurtdışından gelecek hastalarınıza güvenli seyahate dair aldığınız önlemler konusunda bilgi verin ve sizinle güvende olacaklarını hissettirin. Maalesef COVID 19, önümüzdeki süreçte en önemli konu olmaya devam edecekmiş gibi görünüyor.

Potansiyel Hastayı Nasıl Gerçek Hastaya Çevirebiliriz?

Ulaşılabilir Olun!

Hastanın sizinle temasa geçebileceği görüşme ve veri transferi sistemini kurmalısınız. Canlı destek hattı ile sizinle temasa geçtiğinde, gerekirse sorularını yanıtlayabilecek doktor temasını sağlayın.

Doğru Fiyatlandırma Yapın!

Dünyadaki rakiplerinizin fiyat politikalarını bilin ve uygulanabilir fiyatlar oluşturun. Sağlık hizmeti bütçesiyle beraber diğer hizmetleri de bütçeleyin. Hedef pazarınızdaki kişilerin ekonomik durumlarının, fiyat politikanız ile uyumlu olup olmadığına dikkat edin. Sigorta uygulamalarını inceleyin ve ülkelerarası ikili anlaşmalardan haberdar olun. Medikal turizm pazarlaması alanında bütün bunları yaparken, ortaklıklar kurun (Partnership). Medikal turizm geniş ve kapsamlı bir çalışma alanıdır. Ancak, Yurtiçi/yurtdışı ortaklıklar ile çalışıldığında sürdürülebilir başarı elde edilir.

Farklı Hizmet Paketleri Oluşturun!

Sadece sağlık hizmetinin fiyatlanması hasta için yeterli olmamaktadır. Tüm hizmetleri ayrı ayrı göstererek, ama seçim yapabileceği paketler oluşturarak sunun. Ayrıca, Hastaya ve refakatçisine sağlık seyahati boyunca tüm hizmetler için (ulaşım+konaklama+vb turizm hizmetleri) yanında olacağınızı hissettirin.

Medikal Turizm Pazarlamasına Paralel İtibar ve Performans Yönetimi Yapın!

Güzel işler başarılmasına rağmen çoğu zaman bunları göstermiyoruz. Bu amaçla, Hastaların referans ve geri bildirimlerini toparlamak için bir sisteminiz olsun ve bunları uygun mecralarda paylaşmaktan çekinmeyin. Medikal turizm pazarı çok büyüktür. Kendi hedeflerinizi ve çalışma alanlarınızı belirleyin ve bunlara yoğunlaşarak medikal turizm pazarlama stratejinizi geliştirin.

Medikal Turizm Sektöründe Etkinliklere Katılım Sağlayın!

Sektörle ilgili etkinlik ve toplantılara katılın ve üyelikler oluşturun. Hastalarınızla olumlu ve samimi etkileşim kurun. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hastalar, bir karar vermeden önce, hizmet alacakları kişi ya da kurumların güvenilirliği ve itibarı hakkında kolayca araştırma yapabiliyorlar. Bu yüzden her çevrimiçi pazarlamacının yapması gereken ilk şey, şirketlerinin ve ürünlerinin çevrimiçi itibarını, mevcut durumunu kontrol etmektir. Müşterilerinizle etkileşim içinde olmak, olası bir çevrimiçi itibar krizi ile mücadele için hazırlıklı olmanızı sağlar. Bu amaçla Google ve sosyal medya platformlarını kullanın.

Hasta Memnuniyetini Sağlayın

Hastanızın doğru ve başarılı bir deneyimle süreci tamamlamasını sağlayın. Böylece müşteri sadakatini elde edersiniz. Bir hasta memnuniyetini referans olarak ağızdan ağıza iletilecektir. Ağızdan ağıza pazarlama, en etkili pazarlama yöntemlerindendir. İnsanlar güvendikleri kişilerin tavsiyelerini uygulama eğilimindedir. Bunun olumlu etkisi katlanarak gider.

Medikal Turizmde Pazarlama İçin Müşteri İlişkileri Yönetim Sistemi Oluşturun! (CRM)

Medikal turizmde hasta odaklı pazarlama anlayışı ile uzun süreli müşteri ilişkileri ve sadakati hedeflemek amacınız olsun. Tedavi Sonrası Takip Sistemi oluşturun. Hasta ülkesine döndüğünde, aldığı tedavinin takibine ilişkin alternatifler oluşturarak hastanızla paylaşın.